O nás, aneb jak to máme v Putovce

 

Cesta je cíl

Cesta za dokonalým šálkem kávy je proces, který nikdy nekončí.

Počáteční záměr byl vlastně jednoduchý, kavárna s vlastní pražírnou, ale domluvený pronájem se zhatil, když už byl projekt v cílové rovince. Nezbylo tedy než vsadit všechno na jednu kartu a svépomocí vyrobit stánek  - dodnes mu láskyplně říkáme boudička - se stánkem bylo počítáno i v původním konceptu a ukázalo se, že tohle byla sázka na šťastnou kartu. 

Říkejme tomu náhoda, štěstí, karma, ale právě i díky putování na různé akce a místa se nám podařilo propojení s lidmi, kteří mají velmi podobný přístup a pohled na život.

o nas2

 

Ten umí to a ten zas tamto

Možná je v našem DNA pověstné české kutilství, ale vždycky když se do něčeho pustíme je první otázka: ” Zvládneme to udělat - vyrobit - upéct sami? 

No a nešlo by to zrealizovat ještě i jinak než bývá obvyklé? “

Samozřejmě že potom také narazíme na limity ať už ve znalostech, umu nebo čistě kapacitní a kdo přijde na řadu? Jasně, sousedi.

Někteří jsou tak šikovní, že by byl hřích se jim do řemesla plést, to je případ třeba pečiva z pekárny Lužnice, piva od Balíka,  sýrů Tonka a dalších.

Při putování po trzích a slavnostech s kávovým cateringem se výborně objevují lokální výrobci a pak se můžeme hezky doplňovat v nabídce, například sypané čaje od souseda čajovníka, zelenina pěstovaná doslova za humny, výzdoba z lučního kvítí, či nádobí od keramičky z vedlejší obce.

Každý zná někoho, kdo umí zase něco dalšího a tak to pokračuje.

 

Snadno je potom myšlenkový pochod například takovýto: bude to kavárna, v kavárně jsou potřeba stoly a židle.  Běžné by tedy bylo objednat stoly a židle podle poměru vzhled/kvalita/cena, anebo?

Nebo přikutálet špulky od kabelů a brousit a řezat a brousit dokud z nich nebude stolek. Po čase jsme vyměnili spodní část za podnoží u kterého se pohodlněji sedí - to je zase ten vývoj, proces a cesta. Nikdy nekončící vylepšování a změny. 

Protože záměr využití palet a špulek od kabelů je fajn, ale ono to taky musí dobře fungovat - pohodlné sezení, žádné třísky, v provozu kavárny přece jen větší nároky na údržbu a to už mnoho DIY projektů z pinterestu neobstojí.

Proto máme například "dvorního truhláře", jo hádáte správně je to soused z Plané. 

 

Společně s Billem Gatesem

Ani pražírna nebyla vždycky pražírnou, ale původně garáží, postupnou rekonstrukcí už tahle garáž pojala pražičku, plnění sáčků i expedici e-shopu.

Možná garáž není až tak originální, protože v ní začínali namátkou Microsoft, Disney i Hewlett-Packard. Alespoň víme, že ještě máme kam růst. 

 

Co všechno můžeš v životě směnit za kafe?

Jak dostat ideu takového sousedského soužití i do podnikatelského plánu?

V mnoha ohledech se vlastně jenom vracíme ke směnnému obchodu, takže podnikatelský plán bychom nazvali "co všechno můžeš směnit za dobrou kávu".

Za dovedení tohoto sousedského stylu k dokonalosti považujeme i výměnu přebytků ze zahrádky za kávu s našimi věrnými zákazníky, nebo charitativní bazárek s prodejem pytlů od kávy. Což jsou přesně věcí, které se vůbec nemusí stát odpadem. Mají úžasnou škálu využití od zastínění pergol až po různé šité výrobky nebo dekorace.

Také bychom do budoucna chtěli ještě více využívat kávový lógr, už na něm už na něm pěstujeme hlívu a dodáváme ho jako hnojivo do místního zahradnictví. 

Upcyklaci vymýšlíme i našim sáčkům od kávy, víme že mohou být vynikající na uchování koření nebo improvizovanou vázou.

 

Pro trochu kávy šel bych světa kraj

A tak si putujeme s kávou za vámi abychom navazovali přátelství a spolupráce a někdy putujeme jen do klidu přírody a vymýšlíme další produkty které nám to všem zpříjemní. 

Posledním počinem v tomto směru je náš Vandr drip a Vandr bag. Kávy přímo určené na cesty, již připravené ve filtru. K přípravě potom potřebujete jen horkou vodu a hrnek.

 

Potkáme se společně v tomto konceptu?

 o nas1

 

 

 

Zpět do obchodu