Mletí kávy

Když už seš v tom, pomel mi to i na zítra. Snad nebudete překvapení, když Vám řekneme, že i káva může oxidovat a ztrácet aroma. V ideálním případě by se měla připravit z čerstvě namletých zrnek. Má to vliv na výslednou chuť i aroma. Pokud pro Vás ani toto není argument, vždy je lepší vidět zrna, která chcete pomlít, než dostat už namletou kávu, o které nevíte, zda měla kazy, byla přepálená, nebo se tam ztratil nějaký ten kamínek.

 

Prý je to na "turka" i na French press... říkali.. Bez správně zvolené hrubosti nedokážete nikdy naplno využít potenciál kávy. Hrubší mletí zapříčiní, že rozpustné látky z kávy louhujeme pomaleji a naopak. Z toho vyplývá, že na různou přípravu kávy je vhodný jiný typ mletí. Pokud se Vám zdá, že mlýnek mele nerovnoměrně, může to být zapříčiněno tupými kameny, vychýlenou osou nebo mlýnkem, který využívá k mletí čepele. 

 

Kámen, nůž(ky), papír. Mám si pořídit mlýnek s noži, nebo s kameny? Určitě s kameny! Protože jedině tak získáte rovnoměrně namletou kávu. Kameny zrnka v podstatě drtí na stejnou velikost zatímco nože je sekají  a je nemožné zajistit konzistentní mletí.  

 

Přibližné přirovnání namleté kávy:

1 hladká mouka

2 cukr moučka

3 jemnější cukr krupice

4 cukr krupice

5 hrubší cukr krupice

6 mořská sůl

 

Máme namleto a jak je to s vodou?

Zpět do obchodu